9 tipov na zvýšenie produktivity práce z domu so sklerózou multiplex

Objavte 9 spôsobov, ako zvýšiť produktivitu pri práci z domu s chronickým ochorením.

Keď toto píšem, pojmy „izolácia“, „sociálny odstup“ a „domáca karanténa“ sa v našom slovníku stali takmer každodennými pojmami. Ľudia na celom svete sa musia prispôsobiť novému spôsobu života a práce.

Ako niekto, kto už mnoho rokov pracuje z domu kvôli roztrúsenej skleróze, tento „nový normál“ je súčasťou môjho každodenného života.

Som prekladateľka a analytička spoločnosti zaoberajúcej sa obchodnými informáciami. Prekladám obchodné tlačové správy zo španielčiny do angličtiny, aby som tak pomohla spoločnostiam rozvíjať ich stratégie. V spoločnosti som bola zamestnaná štyri roky, keď mi diagnostikovali sklerózu multiplex a z domu pracujem už takmer šestnásť rokov.

Jedným z dôvodov, vďaka ktorému som bola schopná pokračovať v práci na plný úväzok je to, že som prešla z kancelárskeho na domáce prostredie. Urobila som to kvôli svojim príznakom - únava mi sťažovala dochádzanie do zamestnania a vážne ovplyvňovala moju produktivitu. Prechod bol postupný - najprv som z domu pracovala dva dni v týždni a potom som prácu z domu v priebehu niekoľkých rokov navýšila až na celých päť dní.

Ako (efektívne) pracujem z domu

Čo mi pomohlo efektívne pracovať z domu? Toto sú moje najlepšie tipy ako zostať produktívny a zdravý pri práci z domu.

Rutina je životne dôležitá

Ku práci z domu sa pokúšam sa pristupovať s rovnakou disciplínou ako ku práci v kancelárii. Za normálnych okolností sa mnohí z nás nemôžu v kancelárii objaviť kedykoľvek chcú alebo každý deň v inom čase. To by malo platiť aj pri práci z domu. Vaša celková pracovná doba sa môže zmeniť, aby sa prispôsobila tomu, kedy ste najproduktívnejší a aby sa zohľadnilo to, že nemusíte dochádzať. Mali by ste sa však každý deň snažiť dodržať rovnaké načasovanie. Nielenže by vám to malo pomôcť dostať sa do „pracovnej nálady“, ale tiež to pomôže ostatným vo vašej domácnosti pochopiť, kedy by vás nemali vyrušovať.

Technológia je váš priateľ

Na rozdiel odo dneška, v dobe keď som začínala pracovať z domu sme nemali veľké množstvo digitálnych nástrojov, ktoré nám dnes umožňujú bezproblémovo preniesť kanceláriu do našich domovov. V súčasnosti používam aplikácie na zdieľanie informácií, ako sú Zoom, Slack, Yammer, Office 365, Google Calendars, Skype (spomínam aspoň niektoré), aby som mohla koordinovať a zostať v spojení s členmi tímu a uľahčila si vzdialený prístup k firemným serverom.

Ak nie ste veľmi technicky zdatní, neváhajte a požiadajte o pomoc. K dispozícii máte veľa informácií a rád, či už sa jedná o IT podporu od organizácie, pre ktorú pracujete, alebo o pomoc zo sociálnych médií (zistila som, že LinkedIn môže byť obzvlášť užitočný, čo sa týka technologických otázok súvisiacich s podnikaním).

Kľúčom k tomu, aby ste tieto nástroje mohli správne využívať, je rýchle a stabilné širokopásmové pripojenie a silný signál WiFi (ak sa nemôžete pripojiť priamo k routeru).

Vytvorte si správne pracovné prostredie

Ergonómia je rovnako dôležitá doma ako v kancelárii. Uistite sa, že máte správne vybavenie a pomôcky, ktoré uľahčujú dobré pracovné návyky. Ak pracujete primárne na počítači, môže to zahŕňať dobrú stoličku, klávesnicu a chránič obrazovky. Ak často používate telefón, môže ísť o headset a handsfree. Ak žijete so sklerózou multiplex tak ako ja, sú tu špecifické nástroje, ktoré potrebujete kvôli svojim príznakom. Napríklad, ak vaša manuálna zručnosť nie ideálna, softvér prevádzajúci reč na text môže znížiť potrebu písania.

Ak je to možné, svoj pracovný priestor si zriaďte v samostatnej časti domu s dostatkom prirodzeného svetla - doma mám malú kanceláriu. Ak to nie je možné a pracujete v spálni alebo na kuchynskom stole, skúste rozlišovať medzi „pracovným časom“ a „nepracovným časom“ tak, že si prácu nastavíte trochu inak. Napríklad môžete jednoducho odložiť notebook a všetky vaše pracovné dokumenty, keď budete hotoví.

Ak máte doma kanceláriu, skrášlite ju. Ja som si svoju ozdobila fotkami, certifikátmi a ďalšími vecami. Aj vďaka tomu sa mi tam pracuje príjemne.

Stanovte pre ostatných ľudí doma hranice

Keď moji priatelia zistili, že pracujem z domu, mnohí si mysleli, že budem kedykoľvek k dispozícii na pokec alebo stretnutie. Moja rodina si tiež myslela, že ak budeme doma niečo potrebovať, napríklad keď niekto príde skontrolovať plynový kotol, môžem si len tak urobiť prestávku a vybaviť to.

Práca z domu môže pre niektorých ľudí znamenať väčšiu flexibilitu, v závislosti od pracovnej doby a typu zamestnania, nemusí to však nevyhnutne platiť pre každého. Stanovila som si pracovnú dobu a medzi týmito časmi očakávam, že ma ľudia nebudú rušiť, podobne akoby som bola v kancelárii.

Vyjasnite si hranice, aby ste mohli pokračovať vo svojej práci, keď to potrebujete.

Hýbte sa

Keď ste doma, môže byť veľmi ľahké nechať sa prácou pohltiť. Nemáte možnosť vstať a porozprávať sa s kolegom, ísť na iné oddelenie a získať nejaké informácie a nemáte dokonca ani možnosť skočiť do bufetu a kúpiť si občerstvenie. Ak sa vedome nesnažím občas sa odpútať od svojej práce, môžem ľahko stratiť prehľad o čase.

Vždy keď máte možnosť, hýbte sa. Ak už nejaký čas pracujem na počítači a mám naplánovaný telefonický hovor, pri volaní sa prechádzam. Ak je pekné počasie, prejdem sa päť minút v záhrade. Čokoľvek, čo mi rozprúdi krv a predíde tak brneniu v nohách!

Veľa pite a dobre sa najedzte

Keď sme doma, je lákavé otvárať chladničku alebo skrinku so sladkosťami oveľa častejšie. Tak isto, ako je dôležité mať rutinu, čo sa týka pracovného harmonogramu, je tiež dôležité mať rutinu, čo sa týka pitia a jedenia. Nastavila som si čas na pitie a jedenie - a to zahŕňa veľké jedlá aj maškrtenie. Neobklopujem sa nezdravými pochutinami. Ak tam nie sú, nie som v pokušení ich zjesť!

Jednou z výhod práce z domu je, že mi nerobia starosť problémy s močovým mechúrom, ktoré sú príznakom mojej sklerózy multiplex. Teraz pijem oveľa viac, ako keď som pracovala v kancelárii, pretože sa nemusím báť, či sa dostanem na toaletu alebo nie.

Vyhnite sa pocitu izolovanosti

Keď som ešte pracovala v kancelárii, prestávky na kávu boli viac než len príležitosť dať si kávu. Boli príležitosťou porozprávať sa s kolegami a mať nejakú sociálnu interakciu. Keď pracujete z domu, zrazu už s kolegami nie ste v priamom kontakte a je veľmi ľahké sa izolovať, najmä ak pracujete jednotlivo. Niekedy sa s kolegom v práci nemusím rozprávať aj celý deň. Proste nerobím niečo, čo by vyžadovalo komunikáciu.

Dobrým spôsobom, ako zostať v kontakte s kolegami a poradiť si s nedostatkom sociálnej interakcie je stanoviť si virtuálne prestávky na kávu. Tiež sa vždy zúčastňujem všetkých stretnutí (aj keď len virtuálne), dokonca aj tých s dobrovoľnou účasťou. Vďaka tomu si ľudia pamätajú, že som súčasťou organizácie. Snažím sa tiež rozvíjať koníčky, ktoré ma vyženú z domu a donútia ma stýkať sa s ostatnými.

Po pracovnom čase už nie ste v práci

Keď pracujete z domu, je dôležité vedieť vypnúť, inak môžete mať neustále pocit, že pracujete. Po dokončení denných úloh vypnite počítač, odložte všetky predmety súvisiace s prácou a ukončite pracovný deň. Niektorým ľuďom pomáha poslať e-mail kolegom, že v ten deň sú už hotoví.

Vypnite upozornenia na pracovné e-maily a ak máte samostatný pracovný mobilný telefón, dajte ho na tichý režim alebo ho vypnite, ak je to možné. Ak to nemôžete urobiť a niečo vám príde, opýtajte sa sami seba: skutočne si to vyžaduje moju pozornosť teraz alebo to môže počkať do zajtra?

Mať čas na znovunabitie energie je dôležité, inak by ste mohli celý deň stráviť len prácou.

Robte to, čo vám vyhovuje

Existuje veľa rád o tom, čo robiť a čo nerobiť pri práci z domu. Univerzálne riešenie pre všetkých však nejestvuje. Mnoho ľudí napríklad tvrdí, že by ste nemali pracovať v pyžame. Ja osobne som však ráno najproduktívnejšia. Takže vstávam skoro a začínam pracovať v pyžame. Neskôr sa osprchujem a prezlečiem, pretože viem, že budem potrebovať prestávku a niečo, čo ma „zobudí“. Uvedomujem si však, že niektorí ľudia nemajú pocit, že môžu pracovať, kým nie sú osprchovaní, riadne oblečení a nemajú v žalúdku raňajky.

Budete síce musieť postupovať metódou pokusu a omylu, ale zistiť, čo funguje pre vás, je kľúčom k dlhodobej produktivite pri práci z domu.

Bladder issues - https://www.mstrust.org.uk/a-z/bladder-problems

UK/MED/20/0128 Máj 2020

Traffic driver 1: Objavte 9 spôsobov, ako zvýšiť produktivitu pri práci z domu s chronickým ochorením.

Traffic driver 2: Prečítajte si najlepšie tipy Trishny Bharadiovej, ako čo najefektívnejšie pracovať z domu počas karantény.


Jednotlivcom, ktorí napísali a vytvorili obsah a ktorých obrázky sú uvedené v tomto článku spoločnosť Teva Pharmaceuticals za ich príspevky zaplatila. Tento obsah predstavuje názory prispievateľa a nemusí nevyhnutne odrážať názory spoločnosti Teva Pharmaceuticals. Spoločnosť Teva Pharmaceuticals nekontroluje, neovplyvňuje, ani neschvaľuje žiadny obsah súvisiaci s webovými stránkami prispievateľov alebo ich sociálnymi sieťami. Tento obsah je určený na informačné a vzdelávacie účely a nemal by sa považovať za lekárske rady alebo odporúčania. Pred určením diagnózy a začatím alebo zmenou akéhokoľvek liečebného režimu sa poraďte s kvalifikovaným lekárom.

Tento obsah pôvodne publikovala spoločnosť Teva na webovej stránke Life Effects, kde sú k dispozícii ďalšie články pre americké a európske publikum.

Iba pre obyvateľov USA Iba pre obyvateľov Európy

Zdieľať túto stránku na: