Naša história a súčasnosť - v Slovenskej republike

Naše počiatky - Československá tradícia.

Počiatky produkcie liečivých prípravkov v opavskej lekárni U Bíleho Anděla siahajú až do polovice 17. storočia. Korene súčasného moderného výrobného komplexu v Opave - Komárove siahajú do roku 1883, keď tamojší lekárnik PhMr. Gustav Hell založil spoločnosť G.Hell & Comp. Tá po znárodnení v roku 1945 fungovala až do roku 1993 pod názvom Galena, kým sme ju prostredníctvom akvizície IVAX Corporation prevzali v roku 2006 my – teda Teva. Ako jej pokračovatelia sa tak môžeme považovať za jednu z najstarších farmaceutických firiem v strednej Európe.

Avšak, spoločnosť Teva už pôsobila na českom trhu, a to od roku 1997, kedy vznikla komerčná jednotka so sídlom v Brne a zabezpečovala činnosť na českom a slovenskom trhu.

Samostatná slovenská pobočka – TEVA Pharmaceuticals Slovakia vznikla v roku 2004 a fungovala samostatne až do roku 2015, kedy sme sa v rámci zabezpečenia synergií opäť spojili s českou komerčnou jednotkou a od septembra 2015 fungujeme s jedným česko-slovenským vedením až do súčasnosti.

Na Slovensku sme šiestou najväčšou farmaceutickou spoločnosťou na celkovom trhu a zároveň treťou najväčšou na generickom trhu. S ročným obratom viac ako 60 miliónov EUR (za r. 2018) dodávame do slovenského zdravotníctva viac ako 12 miliónov balení liekov. Na Slovensku zamestnávame približne 80 zamestnancov a pobočku máme v Bratislave.

Naše lieky pomáhajú pacientom vo viac ako desiatich terapeutických oblastiach. Kľúčovými sú centrálny nervový system, onkológia, kardiológia, liečba bolesti a choroby dýchacích ciest. Naše špecializované línie spolupracujú s lekármi všeobecného lekárstva, interny, kardiológie, diabetu, ORL, urológie, oftalmológie, endokrinológie, gynekológie a ďalších. Spolupracujeme so zdravotníckymi zariadeniami v celej Českej a Slovenskej republike a vlastným výskumom podporujeme inovácie nielen existujúcich generických produktov, ale aj biologickú liečbu.

V oblasti voľno-predajných liekov zaznamenávame významné postavenie na trhu vďaka známym prípravkom, akými sú Ophthalmo-Septonex, Vibovit, Stoptussin a ďalších.

Náš výrobný závod v Opave

Pozrite si video o jednom z najväčších a najmodernejších závodov spoločnosti Teva Pharmaceuticals so sídlom v Opave. Tu sa ročne vyrobí 12 miliárd tabliet a tvrdých želatínových kapsúl, ktoré sú distribuované na viac ako 50 trhov po celom svete vrátane Slovenska.

Náš výrobný závod v Opave

Pozrite si video o jednom z najväčších a najmodernejších závodov spoločnosti Teva Pharmaceuticals so sídlom v Opave. Tu sa ročne vyrobí 12 miliárd tabliet a tvrdých želatínových kapsúl, ktoré sú distribuované na viac ako 50 trhov po celom svete vrátane Slovenska.

Pozri video Náš výrobný závod v Opave

Významné míľniky v živote spoločnosti:

1650

Výroba liečivých príravkov v laboratórnych podmienkach v opavskej lekárni U Bíleho anděla.

1883

PhMr. Gustav Hell zakladá spoločnosť G. Hell & Comp. Na priemyselnú výrobu liekov.

1885

Firma kupuje bývalú Glassnerovú továreň na výrobu krvnej soli v Opave - Komárove, začína tu farmaceutickú výrobu extraktov, vazelíny, obväzov aj cukroviniek a vytvára tým základy dnešnej spoločnosti Teva Czech Industries. Vtedajší cenník uvádza 274 chemických liekov, 130 druhov iných liekov, 96 rôznych extraktov a 93 drog rastlinného aj živočíšneho pôvodu. Ďalej náplaste, mydlá, chirurgické a obväzové prostriedky.

1900

Firma získava zlatú medailu na Svetovej výstave v Paríži.

1901

Na území dnešného Izraela vzniká firma Salomon, Levin a Elstein LtD., ktorá do krajiny dovážala a ďalej distribuovala lieky.

1922

Firma G. Hell & Comp má registrovaných 109 ochranných známok. Medzi nimi aj Thymomel® vyrábaný dodnes.

1945

Lekáreň u Bílého anděla je vo vojne celkom zničená. Továreň v Opave - Komárove poškodená bombardovaním, uniká plánovanej likvidácii, v októbri je závod znárodnený.

1952

Vzniká národný podnik Galena nazvaný po gréckom lekárovi Galenovi z Pergamu. Špecializuje sa na spracovanie rastlinných drog, na izoláciu alkaidov, glykosidov, farbív a polysacharidov z rastlín. Zaniká výroba injekcií a tabliet.

1960

1960-1970

Firma sa venuje výrobe kvapalných liečivých prípravkov (v portfóliu ich má 90), galeník - extraktov a tinktúr, námelových alkaloidov, srdcových glykosidov, streoidných hormónov, polysyntetických penicilínov a kancerostatík. Začína doplnkovú výrobu liečivej kozmetiky a nápojových koncentrátov, medzi inými aj nápoj Kofola®.

1976

Izraelská firma Salomon, Levin a Elstein LtD. získava názov Teva (čo je hebrejsky príroda).

1989

Najväčší úspech Galeny:

originálny postup na výrobu substancie aj vlastnej likeovej formy látky cyklosporín - jednej zo základných kameňov imunosupresívnej liečby pacientov po transplantáciách a s autoimunitnými ochoreniami.

1994

Privatizácia výrobného závodu Galena americkou firmou IVAX Corporation.

1997

Teva Pharmaceuticals Industries LtD. vstupuje na český trh. Vzniká komerčná jednotka so sídlom v Brne, ktorá zabezpečuje činnosť na českom a slovenskom trhu.

2004

Sloveská pobočka TEVA Pharmaceuticals Slovakia vznikla v roku 2004 a fungovala samostatne až do roku 2015.

2006

Prevzatie opavského výroného podniku izraelskou nadnárodnou korporáciou Teva Pharmaceuticals Industries.

2008

Najväčšie investície do českého farmaceutického priemyslu po roku 1989 - opavský výrobný závod sa stáva Investorom roka, výstavba novej výrobnej linky v hodnote viac ako dva miliardy českých korún. Akvizícia farmaceutickej skupiny Barr, pod ktorú spadala v Európe spoločnosť Pliva.

2010

Akvizícia spoločnosti Ratiopharm

Začatie ostrej prevádzky nového závodu v Opave. Prevzatie originálneho lieku na liečby sklerózy multiplex do propagácie do 10 rokoch kompromácie so spoločnosťou Sanofi.

2011

Akvizícia spoločnosti Cephalon/Mepha

S koncernom Procter&Gamble zakladá Teva spoločný podnik s názvom PGT Healthcare.

2012

Zavŕšením masívnej investície do rozvoja opavskej výroby pevných liekových foriem s konečnou kapacitou 12 miliárd tabliet ročne.

2015

Uvedenie na trh nového originálneho intuitívneho inhalátora s obsahom budesonidformotelu na liečbu astmy. Od septembra 2015 fungujú obe komernčé jednotky (Teva Pharmaceuticals CR, s.r.o. so sídlom v Prahe a TEVA Pharmaceuticals Slovakia s.r.o. so sídlom v Bratislave) s jedným česko-slovenským vedením až do súčasnosti.

2016

Akvizícia spoločnosti Actavis Generics.

2017

Uvedenie prvého generického tiotropia na liečbu chronickej obštrukčnej choroby pľúc.

2018

Európska komisia schválila prevzatie OTC divízie spoločnosti PGT izraelskou firmou Teva Pharmaceuticals Industries.