7 vecí, ktoré by mal svet po pandémii ochorenia COVID-19 oceniť

Úvahy o globálnej pandémii od chronicky chorej osoby

Skutočne sa naše životy tak dramaticky zmenili v priebehu niekoľkých týždňov?

Dnes je všetko buď „pred koronavírusom“ alebo „po koronavíruse“. Pozerám seriál v televízii a trápi ma, že herci nedodržiavajú sociálny odstup. Spätne si s úžasom spomínam, ako som sa v polovici marca stretla s kamarátkou na obede a aké to bolo úplne normálne.

Spomínam si, že ma veľmi štvalo, že som parkovisko musela niekoľkokrát obísť, kým som našla voľné parkovacie miesto. Tie ulice sú teraz opustené, reštaurácia je zatvorená až do odvolania a s kamarátkou sa už nemôžem stretnúť.

Pomaly začíname akceptovať, že niektoré obmedzenia sa budú uvoľňovať, ale nič už nebude ako predtým. Ako mnoho ľudí, aj ja s hrôzou kontrolujem sociálne médiá, už len preto aby som pochopila situáciu, ktorá ma stále šokuje. Aby som to zvládla, snažím sa tiež veriť, že aj napriek tomu nepredstaviteľnému utrpeniu a strachu z tejto situácie môže vyplynúť niečo pozitívne.

Sústredenie sa na pozitíva

Ako zdravotne postihnutý či chronicky chorý človek verím, že prebieha zásadná zmena, ktorá môže paradoxne zmeniť naše životy k lepšiemu, keď toto všetko skončí. Toto je môj zoznam vecí, na ktoré by sme podľa mňa nemali zabudnúť:

Umožniť svetu, aby k nám prišiel

V posledných dňoch som bola na živom prenose safari v Afrike, videla som predstavenie Jana Eyreová v Národnom divadle a stretla som sa a porozprávala s ôsmimi ďalšími ľuďmi, ktorí žijú so sklerózou multiplex. To všetko z pohodlia vlastného domova. Noviny, webové stránky a e-maily sú plné nápadov a príležitostí žiť ďalej bez toho, aby sme museli opustiť domov.

Odvtedy ako mi bola diagnostikovaná skleróza multiplex som mala často pocit, že mi život uteká medzi prstami, pretože kvôli relapsom a liečbe som musela byť stále doma. Teraz sa mi zdá, že svet prichádza ku mne – všetky tie veci, ktoré sa mi predtým zdali tak ďaleko. Dúfam, že to tak bude aj naďalej.

Duch komunity

Každý deň je na mojej rohožke nový leták od novovytvorenej susedskej skupiny, ktorá ponúka nakupovanie, podporu a priateľské telefonáty. Mala som to šťastie, že moji priatelia prejavili tento druh komunitného ducha pred koronavírusom, ale myšlienka, že cudzí ľudia sú ochotní urobiť to isté mi z tej čírej ľudskosti vohnala slzy do očí. Nezabúdajme na tieto iniciatívy, keď sa život znova obnoví. Vždy tu sú ľudia, ktorí potrebujú našu podporu, a to sa nikdy nezmení.

Empatia a uvedomenie

Od vypuknutia pandémie koronavírusu sa ma veľa ľudí pýtalo, ako som sa vyrovnávala s dlhodobým pobytom doma a mňa teší, že im môžem dať tipy a rady. Aké zvláštne je pomyslieť si, že komunita chronicky chorých ľudí sa teraz, keď sme všetci na rovnakej lodi, stala odborníkmi na karanténu.

Dúfam, že to vzbudí hlbšie porozumenia a povedomie o tom, že život mnohých ľudí sa po ich diagnóze zo dňa na deň úplne zmenil. Aj môj život sa tak zmenil a ja sa stále zotavujem z toho šoku, hoci to je už osem rokov.

Práca na diaľku

Koľko zdravotne postihnutých alebo chronicky chorých ľudí v priebehu rokov počulo, že vzdelávanie alebo práca na diaľku sú „jednoducho nemožné“? Aj mne bolo povedané, že to bude trvať roky, infraštruktúra na to jednoducho nie je pripravená a predsa...práca z domu je v priebehu niekoľkých týždňov možná. Dá sa to a túto možnosť musíme dostať bez ďalších argumentov, pretože žiadne neexistujú.

Digitálna zdravotná starostlivosť

Telemedicína a digitálne zdravotnícke služby patria medzi obľúbené ciele mnohých charitatívnych organizácií zaoberajúcich sa zdravotným postihnutím, často sa však považovali za nákladné a zaťažujúce. Znova sa spomínal nedostatok infraštruktúry, ale to už neplatí. Dokonca aj moja mačka absolvovala minulý týždeň svoju vlastnú virtuálnu prehliadku kvôli opakovanému problému. Pomocou videohovoru jej bolo rýchlo diagnostikované rovnaké ochorenie, poplatok som zaplatila telefónom a lieky mi boli poslané v ten istý deň. To samozrejme nemusí byť možné za každých okolností, ale úľava bola pre mňa aj pre ňu obrovská. Je už úplne zdravá a rovnaká, ako predtým. Tento prístup si musíme zachovať, nie?

Pomalšie životné tempo

Ľudia, ktorí by za normálnych okolností viedli hektický život zrazu majú príležitosť zastaviť sa, zhlboka sa nadýchnuť a uvedomiť si, do akej miery oceňujú aj tie najmenšie veci v ich každodennom živote.

To bola jedna z prvých vecí, ktorú som si všimla, keď mi diagnostikovali sklerózu multiplex. Život bol zrazu krásny v jeho mnohých detailoch: vtáky, ktoré ráno spievajú, radosť z jednoduchého jedla z čerstvých surovín, zo zapálenia sviečky a schúlenia sa na pohovke – to všetko mnoho ľudí považuje za samozrejmosť. Mám skoro pocit, akoby to bolo postupné prebúdzanie sa z konzumného šialenstva a blížiacej sa tragédie. Ako ľudia sa prirodzene cítime neporaziteľní, ale keď nás niečo ako chronická choroba alebo zdravotné postihnutie prinúti zostať doma, zrazu si uvedomíme to, čo sme kdesi hlboko v sebe vždy vedeli:

Nikto z nás nie je neomylný.

Slová voľte opatrne

Nakoniec by som chcela predostrieť osobnú prosbu: prestať používať slová „bitka“ a „bojovať“, pokiaľ ide o chorobu. Keď mi bola diagnostikovaná skleróza multiplex, bola som presvedčená, že ak budem bojovať dosť tvrdo, môžem nad ňou vyhrať. Minister zahraničných vecí Spojeného kráľovstva vyhlásil, že premiér Boris Johnson koronavírus prežije, pretože „je bojovník“. To však nie je pravda.

Akákoľvek choroba bude vždy kontrolovať osobu, ktorá ňou trpí. Podľa môjho názoru bojová terminológia do rozhovorov o ochoreniach a postihnutiach nepatrí a keď vás napadne oveľa silnejšia entita, nie je to bitka, ktorú by ste mohli prehrať.

NPS-ALL-NP-00120 Apríl 2020


[Traffic driver 1:] „Nikto z nás nie je neomylný“, hovorí Barbara Stensland. Objavte 7 vecí, ktoré sa podľa nej svet počas globálnej zdravotnej krízy naučil.

[Traffic driver 2:] Barbara Stensland, ktorá žije s chronickým ochorením, vyzdvihuje 7 vecí, ktoré by mal podľa nej svet počas pandémie oceniť.

[Traffic driver 3:] Barbara Stensland sa na globálnu pandémiu pozerá očami chronicky chorého človeka.

Jednotlivcom, ktorí napísali a vytvorili obsah a ktorých obrázky sú uvedené v tomto článku spoločnosť Teva Pharmaceuticals za ich príspevky zaplatila. Tento obsah

predstavuje názory prispievateľa a nemusí nevyhnutne odrážať názory spoločnosti Teva Pharmaceuticals. Spoločnosť Teva Pharmaceuticals nekontroluje, neovplyvňuje, ani neschvaľuje žiadny obsah súvisiaci s webovými stránkami prispievateľov alebo ich sociálnymi sieťami. Tento obsah je určený na informačné a vzdelávacie účely a nemal by sa považovať za lekárske rady alebo odporúčania. Pred určením diagnózy a začatím alebo zmenou akéhokoľvek liečebného režimu sa poraďte s kvalifikovaným lekárom.

Tento obsah pôvodne publikovala spoločnosť Teva na webovej stránke Life Effects, kde sú k dispozícii ďalšie články pre americké a európske publikum.

Iba pre obyvateľov USA Iba pre obyvateľov Európy

Zdieľať túto stránku na: