7 spôsobov, ako si zvyknúť na život v sociálnej izolácii

Robert Joyce, pacient-prispievateľ, ktorý žije so sklerózou multiplex a astmou si na izoláciu zvykol. Objavte 7 spôsobov, ako si udržiava svoju rutinu

Nepokoj vyvolaný touto globálnou pandémiou v posledných týždňoch zmenil veľa životov. Mnohí prišli o prácu a všetci sme boli nútení byť v izolácii a prestať robiť veci, ktoré sme vždy považovali za samozrejmé.

Vo chvíli, keď toto píšem, ľuďom vo Veľkej Británii odporúčajú, aby zostali doma, chodili von len kvôli nevyhnutným nákupom a aby sa vyhli skupinám väčším ako dvaja ľudia. V mnohých ďalších krajinách je toto už niekoľko týždňov normou.

Aj keď táto zmena v našich životoch je pre mnohých náročná, pre mňa je to takmer normálny stav. Počas typického týždňa by som jeden deň strávil v práci a potom by mojou ďalšou spoločenskou interakciou bola už len návšteva obchodu, kde som si kúpil čerstvú zeleninu.

Táto minimálna interakcia sa teraz znížila na úplné nič.

Jediným dôvodom, prečo teraz opúšťam dom, je čerstvý vzduch a možno aj krátka prechádzka, aby som si zachoval akú-takú mobilitu.

Napriek tomu sa moja situácia trochu zmenila, takže sa snažím využiť nasledujúcich sedem stratégií, ktoré mi pomáhajú prispôsobiť sa životu v ešte izolovanejšom svete.

Držte sa rutiny

Je veľmi lákavé zaobchádzať s týmto časom ako s dovolenkou a pokojne vám odpustím, ak potrebujete niekoľko dní venovať oddychu, ale nemalo by to trvať dlho. Doprajte si krátku prestávku a potom sa vráťte k správnej štruktúre dňa.

Jednoduché veci, ako je prebudiť sa o 8:00 počas piatich dní v týždni a potom mať dva dni víkend, vám pomôžu udržať si zdanie normálu. Jedzte obed a večeru v rovnakom čase ako obvykle a vyhnite sa vyjedaniu sladkostí.

Oblečte sa a usteľte si posteľ

Aj keď sa s nikým nestretávam, zistil som, že je pre mňa dôležité, aby som si každé ráno ustlal posteľ, dal si sprchu a obliekol sa. Psychologicky mi to pomáha rozlíšiť voľný čas od pracovného času. Moje myslenie je lepšie a mám pocit, že som niečo dosiahol.

Akonáhle si usteliete posteľ, dokončili ste prvú úlohu dňa. Môže to byť iba malý úspech, ale umiestni to celý deň na správnu koľaj.

Majte projekt

Ak súčasná situácia ovplyvnila vaše zamestnanie, je dôležité, aby ste sa každý deň na niečo zamerali. Všetci dúfame, že sa táto situácia zlepší a že sa každej krajine podarí pomerne skoro obnoviť hospodársku činnosť, ale zatiaľ čo čakáme, mali by sme urobiť niečo produktívne a proaktívne.

Chcete sa naučiť nový jazyk alebo získať novú zručnosť? Chcete skúsiť on-line programovací kurz? Alebo existuje nejaký projekt v domácnosti, ktorý ste odkladali, pretože ste naň nikdy nemali čas? Teraz je ten správny čas. Zamerajte sa na cieľ a dajte svojmu dňu zmysel!

Na dosiahnutie nového cieľa sa snažím používať techniku stanovenia cieľov SMART. Existuje veľa on-line zdrojov, ktoré vysvetľujú, ako si stanoviť ciele efektívne.

Starajte sa o svoje duševné zdravie

Je pravdepodobné, že táto kríza si vyberie svoju daň na vašom duševnom zdraví a vy musíte byť opatrní, aby ste sa uistili, že sa to nestane problémom.

Existuje niekoľko vecí, ktoré mi pomáhajú udržiavať si duševnú pohodu. Prvou z nich je meditácia. Meditujem už roky, takmer každý deň 10 až 20 minút. Svoju techniku mapovania tela som zdieľal na osobnom blogu. Zaberie to len asi 12 minút a je to skvelý spôsob, ako si vyčistiť myseľ. Keď domeditujem, píšem si do denníka, aby som tak spracoval svoje myšlienky. (Príručku som zverejnil na Amazone, ak sa chcete pozrieť.)

Tu sú niektoré kľúčové veci, na ktoré sa rád zameriavam:

Za čo som vďačný?

Aký je môj plán na zvyšok dňa?

Aké sú moje životné ciele?

Čo sa stalo včera a aké pocity to vo mne vyvoláva?

Na čo teraz myslím?

Tiež si rád zapisujem akékoľvek emotívne myšlienky, ktoré sa počas mojej meditácie mohli objaviť.

Fyzické zdravie

Vaše fyzické zdravie je rovnako dôležité ako vaše duševné zdravie. Cvičenie je nevyhnutné, ale pri sociálnom odstupe vyžaduje trochu kreativity. Existuje veľa on-line zdrojov, ktoré ponúkajú cvičebné plány, takže máte veľa možností nájsť niečo, čo je pre vás vhodné.

Karanténu môžete tiež využiť ako príležitosť na zlepšenie stravovania a nápravu niektorých zlých návykov, ktoré možno máte. Príliš veľa pizze a sladených nápojov nerobí dobrotu, a teraz máte aj možnosť experimentovať v kuchyni. Nájdite si nejaké dobré recepty a uvarte si vlastné jedlo pekne od piky.

Sám som tak s radosťou varil a teraz už ani nepotrebujem recepty. Používam ich iba ako inšpiráciu a niečo vymyslím sám. Ak to chutí skvele, potom mám pocit, že som niečo dosiahol (pečené sladké zemiaky sú FAMÓZNE). Došlo však aj ku katastrofám. Raz som použil papriky naložené v octe namiesto normálnych paprík a pokazil narodeninovú večeru - ale to všetko je súčasťou procesu učenia.

Pri používaní sociálnych sietí buďte opatrní

Buďte opatrní, čo sa týka sociálnych sietí. Môže byť skvelé využiť ich ako spôsob interakcie s ostatnými a komunikácie s priateľmi, ale môžu byť tiež zdrojom mnohých zlých informácií a negatívnych názorov.

Je ľahké zapadnúť do bahna negativity a stratiť niekoľko hodín bez toho, aby ste si to uvedomili. Podľa mojich skúseností je dôležité obmedziť čas strávený na Twitteri, Facebooku, atď. Na používanie sociálnych sietí si vymedzte čas pomocou časovača.

Nezabudnite sa zabaviť

Toto som si nechal na koniec, pretože chcem skončiť v radostnom duchu. Je tiež dôležité nájsť si čas na zábavu. Môže to byť sledovanie seriálu, čítanie knihy alebo venovanie sa koníčku, ktorý máte radi, napríklad maľovaniu alebo práci s drevom. Môžete si dokonca niečo zahrať na hernej konzole.

Zábava vás nemusí stáť nič. Pretože už dlho žijem z malého príjmu, elektronické knihy a časopisy si nekupujem, ale požičiavam z miestnej knižnice. Je to vynikajúci zdroj a je zadarmo! A každý má doma ceruzku, tak prečo nevyskúšať kreslenie?

Ďalšou možnosťou je dať si s niekým kávu prostredníctvom videohovoru. Dohodnite si čas, použite softvér na videohovory a „stretnite sa“ pri káve. Posaďte sa do pohodlného kresla a porozprávajte sa. Môžete dokonca četovať aj s niekoľkými priateľmi súčasne. Máme šťastie, že žijeme v čase, keď máme prístup k tomuto druhu technológie.

Myšlienka nakoniec

Tento čas nepochybne predstavuje výzvu a nebude to vždy ľahké. Budete sa báť o svoje zdravie a bezpečnosť. Finančné obavy sú tiež veľmi pravdepodobné. Áno, vláda používa slová ako „izolácia“ a „odstup“, ale to vás chráni iba pred týmto vírusom.

Izolácia neznamená samotu.

Všetci sme v tom spolu. Nie ste na to sami.

NPS-US-NP-00614 APRÍL 2020


Zdroje článku:

Verywellmind.com. (2020). Smart Goals for Lifestyle Change. https://www.verywellmind.com/smart-goals-for-lifestyle-change-2224097


Jednotlivcom, ktorí napísali a vytvorili obsah a ktorých obrázky sú uvedené v tomto článku spoločnosť Teva Pharmaceuticals za ich príspevky zaplatila. Tento obsah predstavuje názory prispievateľa a nemusí nevyhnutne odrážať názory spoločnosti Teva Pharmaceuticals. Spoločnosť Teva Pharmaceuticals nekontroluje, neovplyvňuje, ani neschvaľuje žiadny obsah súvisiaci s webovými stránkami prispievateľov alebo ich sociálnymi sieťami. Tento obsah je určený na informačné a vzdelávacie účely a nemal by sa považovať za lekárske rady alebo odporúčania. Pred určením diagnózy a začatím alebo zmenou akéhokoľvek liečebného režimu sa poraďte s kvalifikovaným lekárom.

Tento obsah pôvodne publikovala spoločnosť Teva na webovej stránke Life Effects, kde sú k dispozícii ďalšie články pre americké a európske publikum.

Iba pre obyvateľov USA Iba pre obyvateľov Európy

Zdieľať túto stránku na: