Teva ČR bola vyhlásená za najatraktívnejšieho zamestnávateľa v roku 2023 v kategórii farmácie a zdravotníctva

Anketu už šiestykrát zorganizovala personálna spoločnosť Randstad, ktorá mapuje, čo zamestnancov v 32 krajinách Európy aj mimo nej najviac motivuje a čo je pre nich dôležité pri výbere zamestnávateľa. Tohtoročného ročníka sa zúčastnilo 4836 respondentov a zber dát prebehol v januári 2023 naprieč celou Českou republikou. Spoločnosť Teva Pharmaceuticals ČR, s.r.o. sa umiestnila na prestížnom prvom mieste v kategórii Farmácia a zdravotníctvo.

Do šiesteho ročníka bolo nominovaných niekoľko spoločností. Víťazi boli vyhlásení v desiatich kategóriách. Spoločnosť Teva Pharmaceuticals ČR, s.r.o. zaznamenala obrovský vzostup a porazila aj stabilných veľkých hráčov v tejto ankete. ,,Sme nesmierne šťastní, víťazstvo nás veľmi potešilo. Úprimne ďakujeme všetkým našim kolegom, ktorých hlavnou zásluhou je, že sa nám podarilo umiestniť sa na najvyššej priečke. Oni sú pre nás tí najdôležitejší, tí, bez ktorých by naša spoločnosť nebola tým, čím je. Prvé miesto je pre nás aj obrovskou motiváciou a záväzkom do budúcnosti,“ uviedla HR riaditeľka spoločnosti Teva CZ&SK Jana Borecká.

Podľa vyjadrenia organizátorov ankety patrili medzi hlavné faktory, ktoré v minulosti ovplyvnili hlasujúcich, najmä sila značky, dobré meno spoločnosti či príjemné pracovné prostredie. V roku 2023 sa rozhodovanie ľudí zmenilo. Po novom sa prioritou pri rozhodovaní stali okrem finančne zaujímavej mzdy aj benefity, pracovné prostredie, postavenie žien vo firemnej kultúre a v neposlednom rade pracovná istota.

Pani riaditeľka, určite všetkých potešilo víťazstvo, o ktorom rozhodli len hlasy tých, ktorí sa do ankety zapojili a spoločnosti dali hlas. Viete, kto a odkiaľ boli hlavní „ťahúni“, čo asi rozhodlo a koľko ste vlastne hlasov získali?

Máte pravdu, víťazstvo nás veľmi potešilo a je obrovskou motiváciou pokračovať v ďalších aktivitách pre našich zamestnancov aj externých kandidátov na pracovné pozície v našej spoločnosti.

Spoločnosť Randstat neuvádza údaje, podľa ktorých by sme vedeli odpovedať na túto otázku. Môžeme však povedať, že v prieskume tento rok zodpovedalo 4836 respondentov zo všetkých krajov Českej republiky, zastúpenie respondentov v jednotlivých krajoch odráža veľkosť každého kraja v počte obyvateľov. Z tohto pohľadu bolo najviac respondentov z Prahy, Stredočeského kraja, Moravskosliezskeho kraja a Južnej Moravy. Respondenti hodnotili 150 najväčších zamestnávateľov na trhu.

Z ankety Najatraktívnejší zamestnávateľ vyplynulo, že v Teve si ľudia chvália najmä kolektív, mzdové podmienky a benefity. Čo u vytipovaných záujemcov rozhoduje najviac, aby sa stali súčasťou Tevy?

Ja osobne vidím už roky stále rovnaký vzorec, ktorý určuje úspešnosť uchádzačov, a to je ich motivácia, potenciál k ďalšiemu rastu a doterajšie znalosti. Vyberáme kandidátov, ktorí sa chcú realizovať, v novej pozícii fungovať samostatne a ktorí uprednostňujú proaktívne hľadanie riešení. Tímovosť je samozrejmosťou. Vo výberovom konaní využívame psychodiagnostiku pri všetkých pracovných pozíciách a máme pravidlo troch párov očí, čo znamená, že na strane Tevy sú do výberu finálneho kandidáta či kandidátky zapojení minimálne traja ľudia, tí by sa mali zhodnúť na výbere daného uchádzača.

Čo je top 5 z pohľadu Tevy, prečo by sa mali ľudia uchádzať o prácu vo Vašej spoločnosti?

Ponúkame veľmi otvorenú, priateľskú a podporujúcu firemnú kultúru, stabilitu veľkej korporátnej spoločnosti, príjemné pracovné podmienky s veľkou mierou flexibility a najmä poslanie nášho biznisu, t.j. pomáhať pacientom na celom svete k tomu, aby mohli vďaka našim liekom prežívať lepšie dni. To sú hodnoty, za ktorými všetci ideme.

Som veľmi šťastná, keď dostanem spätnú väzbu, že sa tu zamestnanci cítia dobre. V máji som bola veľmi potešená spontánnu reakciu dlhoročnej kolegyne, ktorá na svojom vystúpení vo verejnom priestore oznámila publiku, že Teva je pre ňu aj po viac ako 10 rokoch miestom, kde sa má možnosť stále rozvíjať a je za to vďačná. Rovnako zaznamenávame záujem bývalých zamestnancov o návrat späť do našich radov.

V dnešnom modernom svete neustále narastá význam HR – riadenie ľudských zdrojov. Jedným z kľúčov k úspechu v každej firme sú vzťahy interné aj externé. Začnime u tých interných. Aktuálne sa tomu prikladá veľký dôraz, pokiaľ totiž nebudú zamestnanci spokojní, pocítia to všetci okolo. Team lídri, manažéri a riaditelia by mali vedieť, že vybudovanie dlhodobo udržateľných a zdravých vzťahov so zákazníkmi alebo dodávateľmi by sa malo predovšetkým budovať najprv zvnútra. Ako je to v Teve?

Máte pravdu, vzťahy na pracovisku patria medzi najdôležitejšie faktory, kvôli ktorým zamestnanci vo všetkých firmách zostávajú alebo odchádzajú. Zdravé pracovné kolektívy nevznikajú automaticky, je to vždy dlhodobá práca manažéra, ako svoj tím vedie, ako ho motivuje a ako prebieha komunikácia v rámci tímu. Pre všetkých zamestnancov je dôležité partnerské vedenie, rozvojová spätná väzba, vzájomná otvorenosť a dôvera. Pri všetkých týchto veciach je jasné, že nevzniknú zo dňa na deň. Na všetkých vzťahoch, súkromných i pracovných, sa musí neustále pracovať, aby sa rozvíjali.

Čo všetko je za tým, že Teva Pharmaceuticals ČR, s.r.o. získala takú prestížnu nomináciu?

Tohtoročná cena odráža predovšetkým vnímanie externých respondentov. Je pravdou, že sme tento rok zapracovali na benefitoch, ktoré externí kandidáti môžu vidieť v našich inzerátoch na pracovné pozície. Ponúkame tiež zaujímavý systém odmeňovania aj motivujúcu Car Policy.

Väčšina uchádzačov, ktorí sa k nám hlásia, však oceňujú dlhodobú stabilitu spoločnosti, kde neprebiehajú už niekoľko rokov žiadne významné organizačné zmeny, čo je na farmaceutickom trhu celkom výnimkou. Po období Covidu, keď mnoho firiem skončilo svoje podnikanie alebo ho obmedzilo, ľudia hľadajú práve také stabilné zázemie, ktoré im zároveň poskytuje možnosť realizácie a rozvoja.

Práve rozvoj našich ľudí by som rada vyzdvihla. Mojím skromným cieľom (smiech) je neustále budovať Tevu ako „learning organization“. Aby každý mal neustále možnosť sa učiť v rôznych formách nové veci, ktoré potrebujeme na zlepšovanie a ďalší úspech nášho biznisu.

Spomenuli ste, že nomináciu do súťaže o najatraktívnejšieho zamestnávateľa ste získali aj vďaka firemnej kultúre. Viete nám aspoň v skratke popísať, čo TEVA ponúka svojim zamestnancom?

Firemnú kultúru som už spomenula počas rozhovoru ako otvorenú, priateľskú a podporujúcu. Rada by som však doplnila, že na slovenskom trhu pôsobí nielen naša komerčná jednotka, ale aj veľký výrobný závod v Opave s 1700 zamestnancami. Môže sa pýšiť dlhoročnou spoluprácou s miestnou strednou odbornou školou, organizuje počas roka mnoho podujatí pre rodinu i zamestnancov. Je za tým veľká práca HR tímu v opavskom závode, ktorá má veľký vplyv na vnímanie Tevy ako zamestnávateľa na lokálnej úrovni. Za tohtoročným ocenením je veľa práce v oboch tímoch.

Je na záver ešte nejaká myšlienka či posolstvo, s ktorým by ste sa chceli rozlúčiť?

Rada. Chcela by som popriať všetkým našim zamestnancom veľa zdravia, úspechov a inšpiratívnych zážitkov v ďalšej práci.

O Randstad employer brand research

Randstad Employer Brand Research je nezávislý prieskum, ktorý sa vykonáva vo viac ako 30 krajinách sveta vrátane Česka a prináša náhľad do toho, čo zamestnancov najviac motivuje a čo je pre nich dôležité pri výbere zamestnávateľa.

Zdieľať túto stránku na:

Mohlo by vás zaujímať aj...

Oznam k dočasnému výpadku Ophthalmo-Septonex

Oznam k dočasnému výpadku Ophthalmo-Septonex

OZNAM K DOČASNÉMU VÝPADKU HYLAK FORTE

OZNAM K DOČASNÉMU VÝPADKU HYLAK FORTE

Správy o pokroku ESG za rok 2021

Správy o pokroku ESG za rok 2021

Najdôležitejšie udalosti ESG spoločnosti Teva v roku 2021

Najdôležitejšie udalosti ESG spoločnosti Teva v roku 2021

TEVA darovala základné lieky na podporu ukrajinských utečencov

TEVA darovala základné lieky na podporu ukrajinských utečencov

Cesta k liečbe migrény môže trvať aj 7 rokov. Lepší manažment ochorenia umožní mobilná aplikácia

Cesta k liečbe migrény môže trvať aj 7 rokov. Lepší manažment ochorenia umožní mobilná aplikácia

Teva Pharmaceuticals má nového generálneho riaditeľa pre Slovensko a Českú republiku

Teva Pharmaceuticals má nového generálneho riaditeľa pre Slovensko a Českú republiku